Houby
Jedlé houby - u nás se vyskytuje více než 2000 druhů, z toho je asi 300 druhů, které jsou bezpečněji poznatelné a vyzkoušené pro kuchyňskou úpravu.
Podle průzkumu se zjistilo, že lidé většinou sbírají 6 až 12 druhů hub. Z těch nejznámějších je to hřib smrkový, suchohřib hnědý ( pančák), hřib žlutomasý (babka), kozáky, křemenáče a lišky, dále pokročilejší přidají klouzek obecný, bedlu vysokou, ryzec pravý, ryzec syrovinku, václavku, žampion polní, některou z holubinek a ti zkušenější ještě růžovku, havelku či mlynářku.
Houby používáme v kuchyni a to nejen pro jejich vynikající chuť a aroma. Obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Tyto látky naše tělo potřebuje. Například v mladých plodnicích se nachází nejvíce bílkovin. Usušené mladé houby jich obsahují až 30 %. Přestože čerstvé houby obsahují až 95 % vody a mají nízkou energetickou hodnotu, jejich výživná hodnota je vysoká. Houby obsahují chitin, který napomáhá pohybu střev a tím i trávení. Houby obsahují množství esenciálních aminokyselin. Některé druhy hub jich obsahují více než maso. Houby však obsahují i aminokyseliny, které naše tělo nevyužívá.
Houby konzumujeme a přidáváme do pokrmů hlavně kvůli nezaměnitelnému a vynikajícímu aroma. Množství vitamínů se v různých houbách liší. Všechny obsahují karoten, - provitamín A, vitamín B1 a B2, také menší množství vitamínu E, D, K, PP. Obsahují také důležité minerální látky a stopové prvky: vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, manghan a měď.
Houby dusíme, obalujeme v těstíčku, nebo trojobalu a smažíme, také vaříme, přidáváme do zapékaných pokrmů, omáček a polévek. Výborné jsou nakládané a sterilizované.