Těstoviny jsou velmi oblíbenou přílohou. Mnoho lidí dává přednost kolínkám před klasickými knedlíky. Těstovin je spoustu druhů. Jak se vlastně vyrábí a kde se u nás vzaly?
Těstoviny jsou stále oblíbenější. Ročně se jich ve světě vyrobí přes 10 milionů tun. Z toho se více než 200 000 tun vyrábí ve Španělsku. Španělé s pěti kilogramy těstovin na osobu ročně zůstávají poněkud pozadu za Italy, kteří jich ročně spořádají 28 kilogramů na osobu.
Výroba těstovin
Historie Těstovin
Na původu těstovin se historici nemohou shodnout. Někteří se domnívají, že je ze svých cest do Číny přivezl cestovatel Marco Polo. Tomu ale odporuje nalezená závěť, kterou v roce 1279 sepsal janovský notář Ugolino Scarpa a v níž jistý Ponziono Bastone odkazuje dědicům mimo jiné i "soudek plný makaronů". A tak je docela možné, že těstoviny dali světu Etruskové, kteří obývali Itálii několik století před naším letopočtem. O tom, že těstoviny měli rádi, svědčí nástěnné malby ze čtvrtého století př. n. l. objevené v Toskánsku. Je na nich vyobrazeno kuchyňské náčiní, které zcela jistě sloužilo k výrobě těstovin - od dřevěných stolů, na kterých se hnětlo a válelo těsto, až po strojky, kterými se vykrajovaly lasagne a ravioli.
O těstovinách se vyprávějí různé příběhy. Za císaře Augusta vzrostl počet obyvatel Říma na milion a půl. Tehdy se objevily první problémy se zásobováním potravinami. Římané ale vymysleli způsob, jak upravovat pšeničná zrna, aby se jim v sýpkách nekazila. Postup byl velice jednoduchý. Pšenice se umlela na mouku, z mouky se uhnětlo těsto a to se pak vyválelo na tenké plátky, které se usušily na slunci. Tento nový a jednoduchý způsob umožňoval uchovat důležitý zdroj obživy nejméně po celý rok. V kuchyních urozených a mocných se vařily těstoviny čerstvé. Sušené těstoviny se začaly vařit až v devatenáctém století.
V jedné sicilské komedii ze šestnáctého století si rozzlobený Neapolitán vymyslel pro nepřítele zvláštní pomstu. Přál mu, aby musel po zbytek života jíst už jenom samé makarony. Snad to souvisí s tím, že se v té době těstoviny jedly poněkud nehygienicky rukama.
Vidlička na těstoviny se čtyřmi zuby
Rukama se těstoviny jedly až do začátku osmnáctého století. Teprve v roce 1700 vymyslel Gennaro Spadaccini, komoří neapolského krále Ferdinanda II., vidličku se dvěma páry zubů, s níž bylo nabírání špaget hračkou. Od té doby se těstoviny začaly podávat i na královském dvoře.
Do Ameriky přivezl těstoviny prezident Thomas Jefferson (1743-1826). Byl proslulý tím, že pořádal slavnostní večeře, na nichž se podávaly gastronomické speciality, které ochutnal při svých cestách po Evropě.
V historických kronikách najdeme také zmínku o Garibaldim, který na oslavu úspěšného vylodění v sicilské Marsale rozdal vojákům bohatý příděl špaget s tuňákem, a o Napoleonovi, který svému vyčerpanému vojsku, v jehož řadách bojovali i Neapolitáni, slíbil těstoviny.
Vaření těstovin
Těstoviny po domácím způsobu
Těstoviny průmyslově vyráběné
Dále máme těstoviny celozrnné, pro dietní stravování se použijí bezlepkové těstoviny. Rýžové těstoviny mají svůj původ v Číně a zemích Orientu. Rýžové nudle, rýžový papír, skleněné nudle s rýžové mouky a fazolí mungo - rýžové těstoviny se vyrábějí z vody a rýžové mouky. Do barevných těstovin se přidávají různé barevné přísady například kurkuma, barvivo sépií, špenát, bazalka, kari, rajčata.
Druhy těstovin
Plněné
- Tortellini: těstovinové taštičky ve tvaru prstýnku, ve kterých se skrývá maso nebo sýrová náplň.
- Ravioli: těstovinové taštičky ve tvaru čtverečků.
- Cappelleti: plněné těstoviny ve tvaru malých kloboučků.
- Canelloni: závitky z nudlového těsta plněné různými náplněmi.
Neplněné
- Spaghetti: těstoviny, v čestině špagety.
- Spaghettini: velmi tenké špagety.
- Linguine: tenké, placaté špagety.
- Fettuccine: široké nudle.
- Tagliatelle: širší dlouhé nudle.
- Makkaroni: široké roury.
- Penne: široké kratší rourky se skosenými konci, nazývané též makaronky.
- Rigatoni: podobné penne, jen delší a s rovnými konci.
- Lasagne: asi 2,5 cm široké a 8 cm dlouhé těstovinové pláty.
- Farfalle: těstoviny ve tvaru mašliček - motýlků.
- Fusilli: vřetena.
- Gnocchi: noky, většinou vyráběné z bramborového těsta.
- Ballerine:
- Gigli:
- Radiatori: tvar noků s žebrováním
Polévkové
- Stelline: malé hvězdičky, které se používají jako zavářka (do polévek).
- Peperini: malé kuličky/kostičky, nejspíš nejmenší typ polévkových nudlí.
- Alfabetti: malé písmenka a čísla, v oblibě zejména dětmi.
- Anellini: malé kroužky.
- Capellini tagliati: nalámané velmi tenké špagety.
- Conchigliette: mořské ulity.
- Farfalline: farfalle v malém provedení.